Hibaüzenet

  • {{ item }}

Sikeres tranzakció

Warning message

  • {{ item }}

Lazítani márpedig kell

Szerző: Csernák Attila 2010. November 4. 16:16:49

Itt a hétvége! Nagyszerű: lehet olvasni, bulizni, tanulni, pihenni, szórakozni, nyújtani.

Mert hát ugye azt kell. Muszály. Nemhiába mondja mindig Évi: egy küzdősportolónak a lábtechnikák helyes végrehajtásához alapvetően szükséges a laza izomzat. Az alábbiakban igyekszek összegezni olyan információkat, amelyek ezen témához kapcsolódnak, és egyben igyekszek kielégíteni minden bizonnyal kielégíthetetlen tudáséhségeteket.

A nyújtás előnyei

  1. Csökkenti a sérülésvesélyt. Kutatások kimutatták hogy rendszeresen lazító embereknél 50%-al kisebb az izomtúlfeszítésből eredő sérülés veszélye.
  2. Segíti az edzés utáni regenerálódást, csökkenti az esetleges izomláz mértékét.
  3. Mellékesen növeli a mozgásterjedelmet, ergo magasbbra tudsz rugni.

A nyújtás fajtái

Két fő fajtát különböztetünk meg, a statikus és a dinamikus nyújtást.

  • A statikus nyújtás egy olyan megtartott pozíció, melynek során a olyan szekcióba mész le, aminél tovább nem tudsz, majd ottmaradsz (pl. nyújtott lábra hajolgatásnál lenttartod magad). Ezt a pozíciót tartsd meg 10-15 mp-ig, majd röid pihenés után ismételd meg 3-4-szer.
  • A dinamikus nyújtás ezzel ellentétben sok apró nyújtómozdulatból áll (pl. nyújtott lábra hajolgatsz)

Mindkét fajta nyújtás másfajta hajlékonyságot ad, így illik mindkettőt alkalmazni.

Nyújtás otthon

Az elmélet után nézzük át, hogyan is lássunk hozzá az otthoni lazításnak. Mielőtt nekilátnánk azonban, nem árt ha bemelegítünk. 5-10 perc laza helybenfutás, ugrálókötelezés, és egyéb, edzésen is használt bemelegítő gyakorlatokkal csökkenthetjük a sérülések valószínűségét (gimnasztika!). A bemelegítést vedd komolyan: szerintem senki se akar vizsgára meghúzódva készülni/menni, meg amúgyse olyan buli lesérülni.

Ezzel meg is volnánk - kezdődhet a tényleges lazítás. Használdd azokat a gyakorlatokat, melyeket edzésen is csinálunk. 20-30 percig meg ne álj - ha nagyon kemény vagy (vagy ha esetleg fejlődni szeretnél), csinálhatod tovább is. Ez idő alatt végezz statikus és dinamikus nyújtást is. Igyekezz mindenféle izmot lenyújtani - egy rugás összetett mozdulat, végrehajtása során szükséged lesz a sokoldalú lazaságra.  Talán így leírva kicsit soknak tűnik az a 20-30 perc, de mondjuk egy jó film közben csak úgy telik az idő. Esetleg tanulhatsz is.

Feni szösszenetemet kiemelten ajánlom Petinek!

Nagyjából ennyi is lenne mára. Tegyünk együtt egy lazább Magyarországért!

comments powered by Disqus