Hibaüzenet

  • {{ item }}

Sikeres tranzakció

Warning message

  • {{ item }}

Szappanos Sándor - Tudatos egészségmegőrzés a sportban

Szerző: Szappanos Sándor 2013. Április 12. 13:29:38

Az edzőterem is színtere az életnek, ahol állandó teljesítményfokozás történik. Egy sportoló szeme előtt mindig az a cél lebeg, hogy gyorsabban fusson, nagyobbat ugorjon, tovább bírja mint többiek, hogy övé lehessen a győzelem.


A küzdősportok, nevüknek is megfelelően magukban hordozzák a sérülés veszélyét. Az a sportoló, aki hosszútávon győztes akar lenni, maradni, nem engedheti meg magának, hogy a sérülésekkel való csatában alul maradjon. A sportsérülés is ellenfél, amit akkor győzhetünk le, ha pontos információink vannak róla. A sportsérülés pontos értelmezése szerint egyszer alakul ki, hirtelen, nagy erőbehatásra, mozgatórendszerünkben okozva ezzel elváltozást. A zúzódás, a különféle sebek, rándulás, húzódás, ficam, szalagszakadás, törés, csonthártyagyulladás és a porcleválás is a sportsérülések közé tartozik. A sportsérüléseket kiváltó okaként megkülönböztetünk külső és belső okokat. A külső okokban kell megemlíteni például a védőeszközök hiányát vagy a túl kemény padlózatot, amely térdsérülésre, a láb letapadására és szalagszakadásra ad okot. A belső okok között kell megemlíteni a nem megfelelő edzettségi állapotot, a betegség alatti edzést, a figyelmet elterelő gondolatokat és a szellemi, fizikai fáradságot. A sérülések következményein túl nem csak az izom és a csont sérül, hanem az azt ellátó vérerek is, melyek duzzanatot okoznak.

Ez egy a sport egészségre káros hatásai közül.

 

Na de nem csak külsőleg szenvedhet egészségkárosodást a testünk a sportban. Az edzések során hőleadás, izzadás, majd a felesleges víz távozik a sportoló szervezetéből, amely vitamin és ásványi anyag vesztéssel jár. Ez, egy hetente több alkalommal végzett teljesítményfokozásnál számottevőbb mint egy divatos szóval élve, rekreálás  alkalmával.

 

A vitaminok között megkülönböztetünk zsírban és vízben oldódó vitaminokat. A zsírban oldódó vitaminokat ( A, D, E, K ) szervezetünk képes raktározni és szükség szerint felhasználni, ellentétben a vízben oldódó vitaminokkal ( C, B, Folsav ), melyek az izzadással és párologtatással távoznak a szervezetből. Ezeket nap mint nap be kell vinni a szervezetünkbe.

 

A szénhidrátok nélkülözhetetlen szerepet töltenek be az emberi testben. Megfelelő agyműködéshez ugyanis a szervezetnek folyamatos cukor ellátásra van szüksége.

 

Az ásványi anyagok és nyomelemek hasonlóképp a vitaminokhoz és a szénhidrátokhoz, szintén nélkülözhetetlenek a szervezet számára. Az ásványi anyagok ( Ca, Mg, Na, K, P ) nagyobb mennyiségben, míg a nyomelemek ( vas, réz, cink, jód, szelén, króm, bór, mangán ) csak nyomokban képviseltetik magukat a szervezetben. Ezeket az anyagokat a szervezet nem tudja előállítani, ergo nap mint nap be kell vinni a szervezetbe, a szervek és a test egészséges működése érdekében.

 

Sokan úgy gondolják, hogy mindent kibírnak. Dolgoznak kora reggeltől késő estig, sokan megterhelő fizikai munkát végeznek, kiteszik szervezetüket a környezetszennyezésnek, a gyors éttermek által készített „műanyagoknak”, a stressznek és a rohanó világ további ártalmainak. Vajon bírja e ezt a megterhelést a szervezet, vagy meg lehet e úszni ezt büntetlenül? NEM! A szervezetben hiány állapot lép fel és ennek a következménye lesz a szervezet megbetegedése. A sportban ez ugyanígy működik. Ha nincs megfelelő vitamin, ásványi anyag és szénhidrát pótlás, a nagy megterhelés következményeképp a szervezet összeomlik.

 

Milyen betegségekhez vezet a vitamin, ásványi anyag, nyomelem és szénhidrát hiány a szervezetben?

 

A szervezet összeomlásaként olyan betegségek alakulnak ki mint:

  • elégtelen szívműködés
  • csonttörés
  • porcleválás
  • porckopás
  • sérv
  • izomhúzódás, izomszakadás, izomgörcs
  • elégtelen veseműködés
  •  elégtelen agyműködés
  • Vashiányos vérszegénység stb…

 

Tehát az izzadás során vesztett és nem megfelelően pótolt vitaminok hiánya szintén a sport egészségre káros mellékhatása.

 

A sport egészségre káros mellékhatásai ellen is van megoldás. A megoldás a rendszeres, nagy mennyiségű, minőségi folyadékpótlás, a változatos, energiában, vitaminokban, ásványi anyagokban, nyomelemekben gazdag étrend és a szükséges szűrések. A folyadékpótlás és a szűrések nem okoznak túl nagy problémát, hiszen tudjuk, hogy milyen esetben hova kell forduljunk, ellentétben a megfelelő étrend kialakításával.

A sportoló táplálkozásának megfelelő étrendnek tartalmaznia kell azokat az ásványi anyagokat, nyomelemeket, vitaminokat, melyek kielégítik:

 

  • az izommunka fokozott kalória igényét
  • az izomteljesítmény fokozását
  • az izomtömeg növelését
  • az egészség megőrzését
  • az állóképesség fokozását
  • a regenerációs idő csökkenését
  • a szervezet energia ellátásának javítását
  • a motiváció megszerzését
  • a megfelelő vitamin és ásványi anyag pótlását
  • az izületek, csontok védelmét

 

És itt kell feltennem azt a kérdést, hogy valójában a gabonanövények, zöldségek, gyümölcsök, húsok tartalmazzák e magukban azt a vitamin és ásványi anyag tartalmat, mely a szervezet egészséges működéséhez kell. Sajnos, kutatások bizonyítják, hogy a zöldségek, gyümölcsök, gabonafélék, a termőföld kizsigerelése, a környezetszennyezés, a vegyszerek használata, az érés gyorsítása, az éretlen szüretelés következtében már nem tartalmaznak annyi vitamint és ásványi anyagot mint 30 évvel ezelőtt. Lehet, hogy ezek a zöldségek, gyümölcsök fényesebbek, nagyobbak, de sem illatuk, sem vitamintartalmuk nem egyezik meg a 30 évvel ezelőtt termelt kissé hibás gyümölccsel.

Íme néhány példa, mennyivel kevesebb vitamin és ásványi anyag található meg a ma kapható zöldségekben, gabonafélékben.

 

 

 

 

 

 

Orvosok, kutatók, természetgyógyászok, diabetikusok vélekednek egységesen arról, hogy a mai kor emberének elengedhetetlen a táplálék kiegészítők fogyasztása, nem csak egy sportolónak, hanem a hétköznapi ember szervezetének egészséges működéséhez is. Azonban az állandó teljesítményfokozás az a terület ahol kiemelt szerepet kapnak a táplálék kiegészítők. A sporttáplálkozást sokan új keletű tudománynak tekintik, noha ez korántsem van így. Már a görög olimpiák résztvevői is ismerték a tréningdiéta fogalmát, mára már a táplálék kiegészítők fogalma össze nőt az olimpikonokkal.

 

Amikor táplálék kiegészítőt választunk, fontos odafigyelnünk arra, hogy az a termék szintetikus, avagy természetes anyagokat tartalmaz, jó, sőt kiváló minőségű legyen és ez mögött ehhez méltó, megfelelő szakértőcsoport álljon.

 

De nehogy csak a sport káros hatásairól legyen szó, igenis vannak jó hatásai is, melyek legalább ennyire fontosak. Az iskolai és az otthoni nevelésen kívül az edzéseken is nevelés folyik és itt most nem csak testnevelésre vagy fegyelmezésre, kiképzésre gondolok, hanem tisztességre, becsületességre, állhatatosságra, udvariasságra, önuralomra, egészségre nevelnek, valamint fizikai állapot, állóképesség fejlesztés is történik. A sportolók olyan képességeket szerezhetnek a sport által az edzéseken és a versenyeken, mint a kitartás, tisztelet, pontosság, precizitás, magabiztosság, maximalizmus vagy a szép iránti érzék kifejlődése. A kutatások szerint nagyon jó hatással van a tanulásra, ugyanis az aktív pihenés jobb hatással van az agyra, ellentétben a passzív ( tv, számítógép előtti ) pihenéssel.

 

A táplálék kiegészítők több szempontból is ajánlottak. Nem csak a sportsérülések elkerülése érdekében, hanem a szervezet megerősítésében a betegségekkel szemben, a teljesítmény növelésében az edzéseken, munkahelyen, iskolában is.

A gyerekek szervezete azzal, hogy megkapja a szükséges vitaminokat, immunrendszerük sziklaszilárd, kellő ásványi anyag bevitellel pedig olyan erős lesz mint a vas és ellenállóbb a sportsérülésekkel szemben.

 

A vitaminokról, azok szerepéről, hiányukról a szervezetben, bővebben a következő fejezetben olvashattok.

 

                                                                                                          Szappanos Sándor

                                                                                                          egészségtanácsadó

comments powered by Disqus